Съвременно изкуство, което не оставя никого равнодушен:
"Силата на природата"
Прекрасна скулптура на Майката Природа, въртяща Земята.
Автор: италианският скулптор Лоренцо Куин (Lorenzo Quinn).
Паметник на Нело и Патраш в Антверпен (Белгия)
Паметникът на Нело и Патраш в Антверпен (Белгия) е посветен на събитията, описани в романа A Dog of Flanders на писателката Мари Луиз де ла Раме (с псевдоним Уида) през 1872 година.
Действието на романа се развива през XIX век в белгийска Фландрия. Момчето сирак Нело живее с дядо си в село до Антверпен. Дядо му е болен и момчето с всички сили му помага работейки в стопанството им и продавайки мляко в Антверпен. Веднъж Нело намира почти до смърт пребито куче и се погрижва за него, оттогава Нело и Патраш (така момчето нарича кучето) стават неразделни приятели. Момчето мечтае да стане художник, но средства за обучението му няма, а то много иска да види картини на Рубенс...
По Коледа дядото умира. Парите не стигат за наем на жилището и Нело е изхвърлен на улицата. Без място за живеене, без никаква храна, в навечерието на Коледа Нело с Патраш тръгват на път в дълбокия сняг към Антверпен. Виелица. Настъпва рождествената нощ.
Съвсем изтощени, те влизат в Антверпенската катедрала, по случайност намирайки вратата отворена. Най-накрая Нело може да види дългоочакваната картина на Рубенс, но вече няма никакви сили да се зарадва, свлича се и ляга на каменния под до своя приятел Патраш.
На следващата сутрин намират момчето и неговото куче замръзнали до смърт пред триптиха на Рубенс.
Японците са толкова впечатлени от тази история, че я включват в учебната си програма. Първият скромен паметник на Нело и Патраш е инсталиран със средства на японската компания "Тойота", а в края на 2016 г. е открит този нов паметник, създаден от белгийците, който никого не оставя безразличен, тъй като докосва сърцето и душата на всеки.
Романът е многократно екранизиран, а през 2010 г., на 25-та годишнина от превода на книгата на холандски език, в Белгия е емитирана сребърна монета с номинал 20 евро, пусната в тираж от 40 милиона екземпляра.
Револвер на възел – Ню Йорк, САЩ
Дулото на оръжието, завързано на възел е символ против жестокостта и се намира срещу сградата на централата на ООН.
Пробив – Филаделфия, САЩ
Скулптура за борбата за постигане на свобода чрез творческия процес.
Пътешественик – Марсилия, Франция
Този вечен "турист" ви кара да се замислите за същността на живота, целите и мечтите. При всеки човек, изобразен от художника, липсва част от тялото. Авторът мълчи за причините за такава интерпретация на човешката същност. Може само да се предположи, че по този начин той е искал да покаже присъщата за всеки човек празнота, която той непременно трябва да попълни, отправяйки се на пътешествие към самия себе си.
Разширяване – САЩ
Скулптурата на Пейдж Брадли представлява 2-метрова композиция от светещ постамент, на който седи в поза „Лотос“ гола жена. Тялото на скулптурата е нацепено, има пукнатини и през пукнатините си проправят път лъчи светлина. Брадли е уверена, че всеки от нас носи подобна светлина вътре в себе си. Само трябва да намерим начин да ѝ дадем израз.
Мустанги – Лас Колинас, САЩ
Скулптурата на Робърт Глен изобразява девет мустанга – диви коне. Основната идея на скулптурата – да предаде движещата сила, инициативата и разкрепостения дух, които са присъщи на Тексас в периода на неговото развитие.
Паметник на женската чанта
Преход – Вроцлав, Полша
На Полша се е паднал голям дял трудности и тежка съдба. Войни, фашистките лагери за пленници, диктатура – всичко това е направило страната такава устойчива и силна. Тя винаги се е изправяла, а духът ѝ оставал непобедим. На тази борба е посветена и тази скулптурна група.
Хора при река – Сингапур
Това е новото поколение свободни хора в Сингапур, които са получили независимост през 1965 година. Скулптурната композиция е инсталирана през 2000 г., и е посветена не само на децата, а и на цялата нация, млада и жизнерадостна, започваща да гради собственото си бъдеще.
Обувки на брега на река Дунав – Будапеща, Унгария
Паметникът е посветен на паметта на загиналите евреи, които са разстреляни в годините на Втората световна война в Европа. През януари 1945 г. те се били довеждани на крайбрежната алея, карали са ги да си свалят обувките и са ги разстрелвали, много още живи падали в студената вода и загивали. Водата в реката ставала червена от кръв. Минали са вече десетки години след края на войната, но да се забравя за всички нейни ужаси не бива и до ден днешен...
Шега с полицай – Брюксел, Белгия
Неофициално име "Не бързай и ще успееш". Белгийски скулптор зарадвал местните жители и туристите с оригиналната композиция: коварен водопроводчик хваща ревностния полицай за крака. Забележително е и това, че този паметник е създаден по поръчка на градския комитет. Да, в Брюксел с иронията и чувството за хумор всичко е наред.
Скулптура „Паяк“ в Токио
Бронзово-стоманеният паяк на Луиз Буржоа е символ на майчината любов и грижи – той носи торбичка с 26 мраморни яйца. Както казва самата Луиз, тя е била много близка с майка си, която е била тъкачка. Така и се появил наяве този доста необичаен и интересен образ.
Хипопотами – Тайпе, Тайван
Скулптурата в зоопарка служи като знак колко е важно да се опазват дивите животни.
Пиедестал. Автор: Александра Рийвс
Безделник – Братислава, Словакия
"Традиционно статуите изобразяват реални исторически личности и стоят на високи постаменти със сериозни лица. Те често са твърде отдалечени от тези, които ги гледат. Безделникът, зяпащ преминаващите момичета, напротив, е много близо до хората. Тази скулптура не се опитва да бъде "голямо изкуство", нейният вид носи радост и усмивка", – казва нейният създател на Виктор Гулик.
Гигантски коне – Келпи, Шотландия
Трийсетметровите скулптури на Анди Скот са замислени като напомняне за важната роля на конете в историята на Шотландия. Две скулптури с височина на десететажни сгради са визуална доминанта в еко-парка „Хеликс“. Скулптурите са получили името "Келпи" в чест на митичните водни духове, които живеят в шотландските реки и езера, способни да се превръщат в различни животни, но най-често приемащи облика на кон.
Поетът Михай Еминеску – Онещи, Румъния
Скулптурата е инсталирана в чест на Михай Еминеску, почитан от румънци и молдовци като светец. В негова чест е поставена тази скулптура, която става още по-красива при залез слънце.